O Katarzynie Grocholi słów kilka

Katarzyna Grochola jest jedną z najbardziej znanych polskich pisarek współczesnych. Pisze głównie powieści obyczajowe, których odbiorcami są przede wszystkim kobiety. Zadebiutowała w 1997 roku powieścią “Przegryźć dżdżownicę”, ale prawdziwą sławę przyniosły jej książki “Nigdy w życiu” oraz “Ja wam pokażę”, które zostały sfilmowane. Ich bohaterka, czterdziestoletnia kobieta porzucona przez męża, zaczyna układać sobie życie na nowo i…zupełnie nieźle jej to wychodzi! Grochola jest m.in. autorką powieści autobiograficznej “Zielone drzwi”. Wspomina w niej dzieciństwo, szkołę, swoje nieudane małżeństwo, chorobę nowotworową, która objawiła się, gdy pisarka miała 30 lat. Powieść “Makatka” (z 2011 roku) napisała Grochola razem ze swoją córką Dorotą Szelągowską. Jest autorką około 30 książek oraz scenariuszy do adaptacji filmowych swoich powieści.

Strona internetowa Katarzyny Grocholi

Pisarka mieszka pod Warszawą, prowadzi własną stronę internetową. Można tam odnaleźć fakty z  życiorysu,  niektóre podane w sposób humorystyczny. W Internecie zamieszcza Katarzyna Grochola informacje dotyczące nowych powieści, nad którymi pracuje i które dopiero się ukażą. Właśnie trafia do księgarń jej ostatnia książka “Zjadacz czerni 8”. Uzupełnieniem powieści jest płyta “Moje kochanie”, na której znajdzie się 11 piosenek .Słowa napisała   Grochola, a muzykę do nich skomponował jej mąż, znany kompozytor Stanisław Bartosik. Autorka podkreśla, że zarówno książka, jak i film, są utworami o miłości. Niełatwej, ale przynoszącej nadzieję i nadającej życiu sens.

Fenomen powodzenia pisarki

Książki Katarzyny Grocholi cieszą się niesłabnącym powodzeniem być może dlatego, że czytelniczki widzą w nich siebie oraz świat, w jakim żyją. Jej bohaterowie to ludzie trochę zagubieni, czasem samotni, borykający się z wieloma problemami, ale dobrzy. Tacy, jakich każdy z nas chciałby mieć obok siebie. Książki Grocholi, mimo iż ukazują wszystkie trudy życia, a ich bohaterki mają mnóstwo problemów, są pełne nadziei. Dają czytelniczkom wiarę, że, jeśli się naprawdę chce, można swoje życie odbudować nawet po traumatycznych przejściach.